Starý hipízácký vykopávky pt. 1: Flower Travellin´ Band
Dale Cooper 17. 2. 2009
Na tenhle seriál jsme právem hrdý. Našli jsme geniálního autora jménem Dale Cooper, kterej vás provede dávnověkem hipízáckýho rocku. Neuvěřitelný kapely, neuvěřitelný příběhy. První na řadě jsou Japonci Flower Travellin´ Band.
V tomhle pořadu na pokračování, nazvaným „Starý hipízácký vykopávky“, bych chtěl představovat kapely, který fungovaly v dávných letech. V letech, kdy rocková muzika zažívala revoluci, kdy každej novej styl, kterej přišel, byl unikátní, svěží a nepopsaný. Všechno bylo poprvé a vycházely desky, který ovlivňují hudební scénu do teď, a ještě nějakou dobu na ni budou mít hodně silný vliv. 70. léta jsou jedno z mých hudebně nejoblíbenějších hudebních období. Chtěl bych zde postupně představit kapely, který nejsou tak znamý a na který bych já, nebýt mých „učitelů heavy rocku“, nikdy asi nenarazil, ale zároveň bych chtěl zmiňovat i kapely, který jsou víc provařený, který vlastně zná každej už jenom podle jména – a to proto, že si myslím, že spousta mladších lidí, který poslouchají novodobou tvrdou muziku, tyhle kapely opomíjí. A to je hrozná škoda. Speciál jsem schválně pojmenoval „Starý hipízácký vykopávky“, protože to je termín, kterej spousta lidi používá pro všechny kapely, který hulily trávu a byly součástí revoluce, která ovlivňuje všechny hudební styly od taneční muziky přes rock, metal až po politickej hardcore. Takže dost keců, první kapelou na holení jsou…
FLOWER TRAVELLIN` BAND
Satori (1971)
Historie Flower Travellin` Band se datuje od roku 1969. Kapela se zformovala v Tokyu a tehdá si ještě říkali The Flowers. V čele s vokalistou Yuya Uchida a zpěvačkou, která byla považována za japonskou Janis Joplin, Remi Aso, fungovali jako kapela hrající songy, které přicházely ze západu. Na obalu jejich prvního alba Challenge pózovali nazí, což na tu dobu vzbudilo v Japonsku velký rozruch.
Jejich stylové směřování se ale po první desce razantně změnilo. Odešli oba vokalisté, na post frontmana nastoupil Akira Yamanaka a Flower Travellin` Band se pustili do vlastní tvorby a zkoumání trvdejch riffů, experimentů a psychedelie. Sestava se ustálila na následující:
Akira "Joe" Yamanaka (Vocals)
Hideki Ishima (Guitar/Sitarla)
Jun Kobayashi (Bass)
Joji "George" Wada (Drums)
Nobuhiko Shinohara (Keyboards)
Flower Travellin` Band za dobu svého čtyřletého fungování vydali docela hodně desek. Jejich stylová transfomace a vlastní tvorba je pohltila, a tak jejich plodná diskografie vypadala takto: Nejdříve do světa vypustili singl Crash (1970), na kterým spolupracovali s trumpetistou Terumasa Hino a začali tak novou a pravou tvář kapely. V tomtéž roce jestě stíhají vydat album Anywhere (1970), se kterým se vracejí k hraní převzatých písniček, tentokrát ale ve svým pravým stylovým žánru, a tak mezi skladbami nechybí covery „Black Sabbath“ od Black Sabbath a „Louisiana Blues" a "House of the Rising Sun“ od Muddyho Waterse. Všechny skladby jsou ale nahrané v prodloužených verzích, s dlouhými sóly a upravené tak, že v nich originály stěží poznáte. Na sklonku roku 1970 ještě nahrávají jednu desku, a to Kirikyogen (1970), která ale nakonec vychází až po jejich rozpadu, jelikož kapela nebyla spokojena s výsledkem nahrávání. Jedná se o dlouhé psychedelické progresivní skladby.
O rok později vychází album Satori (1971), které se stává asi jejich nejznámější a nejtvrdší deskou a kvůli které jsem vlastně vybral Flower Travellin` Band jako první do tohodle pořadu:-) O ní ale později. Dva následující roky jsou ve znamení alb Made In Japan (1972) a Make Up (1973). První z nich navazuje na předchozí masterpiece Satori a následující Make Up je pak dvoualbovou kombinací live a studio nahrávek, kde se kapela uzavírá do sebe a nahrává jednu z nejoriginálnějších desek svého fungovaní. A v témže roce se taky rozpadají. Podle posledních zpráv se Flower Travellin` Band dali v minulém roce zase dohromady, vydali desku nazvanou We Are Here, odehráli pár koncertů po Japonsku a objevili se na kultovním Fuji Rock Festivalu.
Ale vraťme se zpět k desce Satori, kvůli které, jak už bylo zmíněno, jsem tuhle kapelu objevil. FTB byli bezpochyby průkopnící japonské heavy rock scény. Ačkoliv pro zbytek planety nejsou tak známou kapelou, díky datu svého vzniku (tedy jen krátce po Black Sabbath) by měli být právem označování za průkopníky celosvětové heavy rock scény, ne jen té japonské. Satori je masterpiece, album, které má koule, je heavy, je psychedelické, je spirituální a nebrání se domácímu folklóru.
Album se skládá z pěti částí prostě a jednoduše označených římskými číslicemi. Budu teď přirovnávat ke kapelám, který určitě znáte, abyste si mohli udělat obrázek, jak FTB vlastně zní, i když si myslím, že tahle kapela by měla bejt přirovnávána jen sama k sobě. Pro mě maj totiž stejnej význam jako třeba Black Sabbath. FTB spojujou pomalost a poetiku právě Black Sabbath, hitovost Led Zeppelin a k tomu všemu experimentují. Protahují sóla, které by Black Sabbath nebo Led Zeppelin nechali už bejt. Jednu z hlavních úloh tady hraje spiritualita a vztah k rodné zemi. A to všechno dává týhle desce neuveřitelnou sílu a tah! Na obalu je Buddha a nemyslím, že je tam proto, že by kapela byla nějak nábožensky směřovaná... Flower Travellin` Band maj všechno, hitovost, těžký riffy, hypnotický pasáže, který vás unesou z reality, a kořeny ve svý domací kultuře. Měli ksicht a z mýho pohledu jsou hodně nedoceněný.
Jejich desky se shánějí velmi těžko, s CD reedicema to nebude špatný, ale abych se přiznal, nikde v evropských record storech jsem je neviděl. Zbývají asi jen internetový obchody, kde se občas sehnat dají. A nebo pak poslední možnost, vypravit se do Japonska a jít po jejich stopách v obchodech v Tokiu.
Pokud mám apelovat na fanoušky novodobého heavy rocku, tak potom jestli máš rád Om, Sleep, Nebula, Witch a další, rozhodně zkus tuhle desku. Zkus tuhle desku!!!
Dale Cooper