Koncerty Silver Rocket |
---|
25. 4. Praha - Meet Factory: Karate (USA) |
15. 11. Praha - Meet Factory: New Model Army (UK) |
Aktuální články |
---|
Novinky: 19. 12. Kamil Šír (1973-2024) |
Inkvizice: 31. 5. Dominik Duka |
Nejchytřejší kecy: 9. 12. OTK: Brno – deset let |
První pohled do zákulisí přípravy SRSS: odtajníme veškerý know-how, abyste si mohli příští rok udělat akci na hradě nebo v lese sami, a my konečně dospějeme ke kýženýmu výsledku – někam pojedeme, budeme milostivě přijímat drinky, koukat na kapely a nehneme ani prstem.
Exkurze se bude týkat tý nejmíň významný a nejjednodušší části organizace SRSS: jak ubytovat hudebníky. Obecně je to snadný. Odhadneš kapelu, jestli je to model „chrápu tam, kde vytuhnu“, nebo „jak nemám bidet, jsem nesvůj“, nebo něco mezi tím, najdeš odpovídající hotel, zavoláš tam, rezervuješ pokoje a pak to za pár tejdnů ještě zkontroluješ. Jediný, co se dá posrat, že upíchneš do manželský postele basáka, kterej chrápe, s bubeníkem, kterej neni zvyklej spát s mužem v posteli.
Jak ale ubytovat kapelu na hradě? Základní strategie je jasná: je potřeba umělcům nabídnout příběh. Kolikrát si kapela zahraje na nádvoří středověkýho hradu? Navíc když se jedná o lidi z New Yorku (yeah yeah) nebo dokonce z Bronxu, kde je nejstarší budova mladší než základka, na kterou jste chodili? Takže žádný bidety, žádný king size beds, ani honeymoon suite – středověk, a to fest. Mučírna. Galeje. Bičování. Útrapy. Inkvizice.
Nejdřív jsme jim poslali tohle – jako že sorry, lepší pokoj v týhle lokalitě neni. Pak jsme je začali zásobovat historkama, co se ve vybraným ubytovacím zařízení dělo před pěti sty lety. Nebohou budovu pivnice z 19. století jsme povýšili na sídlo toho nejkrutějšího inkvizičního hrdelního tribunálu, kterýmu předsedal bezcitnej a chlípnej pán Točníku. Tady na ukázku pár pikantérií, co se tam všechno „dělo“:
Pavel Polák z Točníka, v pondělí den sv. Michala, jsouc puštěn na dvorec, toto dobrovolně vyznal: Ve čtvrtek nyní minulej, když na druhou hodinu na noc šlo, jsouc ten čas u Jana Divišova tu v Točníku, neb jsem u něho pohonil, chytil jsem ovci na dvoře a vnesl jsem ji sobě do maštale, položil jsem ji sobě na znak a držel jsem ji za nohy a s ní jsem ležel i skutek proti pánu Bohu vykonal, takže při tom skutku mne hospodář s mlatci postihli. A tu jsem vzat a sem do trestání dodán. (Polák byl upálen, stejně jako tři dotyčné ovce, rok 1592.)
Pochopitelně nemohly chybět čarodějnice: Magdalena Suková během útrpného výslechu zmínila, že poradila Elišce, které říkali Achileska. „Já jí radila, aby vzala ze psa umrlého chlupy a kosti a téhož psa hlavu a z těch kostí aby nastrouhala prachu a to do piva aby dala a skrze tu hlavu psí aby třikrát prolila a jemu aby píti dala, že na ní laskav bude. Termín „být laskav“ osvětlí další pasáž z výslechu: „Proč jsi mu po vůli byla?“ „Já ležela na slámě a on šel okolo.“ „Kdy jste spolu měli ponejprv skutek?“ „Na svatou Annu, jak dlouho tomu, nevím... as rok, as tři.“ (Magdalena i Eliška zemřely smrtí na hranici, rok 1630.)
O zacházení s hosty se pak kapely dozvěděly toto: „Adam z Točníka právem tázán oznámil: Přišel jsem do domu Havla Bednáře jsa opilý, chtíce tam nocleh míti a manželka jeho, tého Havla, mě lála lotry a psy mi dávajíce a ožralče pravíce, že jejího muže kazím a jemu že pomáhám peněz utráceti, nechtěla mi dáti noclehu a já se z toho rozhněval i udávil jsem ji svýma vlastníma rukama.“ (Za vraždu bez zjevného motivu Adam pochopitelně popravě neušel, rok 1564.)
Předpokládám, že vám nemusím ani říkat, že všechny kapely bez jedinýho náznaku protestů nadšeně akceptovaly ubytování, který jsme jim našli, a v pokorný bázni se chystaj na jeden ze svejch životních koncertů. Kdy si proboha zahrajete na takhle skvělým hradě, a ještě v takhle divoký a barbarský zemi?
Těšíme se na vás všechny na Točníku: Auxes, Lyssa, OTK, Tim Remis, MRC Riddims, Planety, Zkouška sirén, Or, Paramount Styles, Obits, Bellini, Tomáš Palucha, Familea Miranda, UKWM, Fetch!, Kontroll