Koncerty Silver Rocket |
---|
10. 12. Praha - Potrvá: Arrrgo (ES) · Lyssa |
14. 12. Praha - 007 Strahov: Benefiční koncert Silver Rocket pro Klub 007 · Planety · Laundered Syrup · Red Torch |
25. 4. Praha - Meet Factory: Karate (USA) |
15. 11. Praha - Meet Factory: New Model Army (UK) |
Aktuální články |
---|
Novinky: 22. 11. Benefiční večer pro Klub 007 v sobotu 14. prosince |
Inkvizice: 31. 5. Dominik Duka |
Nejchytřejší kecy: 30. 4. The Conformists: Ameriku žijí tak minimálně, jak jen jde |
Samplery, kompilace… mohl bych se tady dlouze rozepisovat, co všechno v dějinách Silver Rocket znamenaly desky, na kterejch je hafo kapel a od každý z nich jen jedna věc. Kdysi dávno (fakt dávno) hodně lidem kolem mě (včetně) otevřely oči samplery jako Sub Pop 100 nebo legendární série Dope, Guns atd. od Amphetamine Reptile: jednalo se o otevřenou bránu do novýho světa, člověk si zapamatoval spoustu novejch jmen a začalo tehdy dost náročný pátrání po nový hudbě. Zasáhlo nás to ve správnou dobu a tyhle samplery zasely něco, co pak z našeho hlediska přineslo docela bohatou sklizeň.
I my jsme chtěli mít něco podobnýho, připadalo nám, že každej solidní label prostě musí mít svoje kompilace, kam dá to nejlepší, co má. V ideálním případě by to měly bejt exkluzivní věci, který nebudou jinde ke slyšení… to se dral na povrch ten bláznivej sběratel, kterýho máme všichni tak trochu někde uvnitř. Vydali jsme kazetovej sampler Svinstvo z Vesmíru, bohatě jsme obsadili česko-německý kompilace Ten Years Ego a Zwei Kessel Buntes, pak následovala kompilace SRR 66. Ano, dneska to funguje jinak, celej internet je obrovská kompilace všeho a každej poslouchá svoje vlastní samplery – a tak to má asi být. Pokud člověk zapojí rozum, tak vydávat sampler kapel z nějakýho labelu je jedním slovem blbost. A já jsem naprosto nadšenej, že přesně tuhle blbost nedávno udělal Sakraphon, a to dokonce ve formátu, na kterej jsme si my u kompilace nikdy netroufli: na vinylu.
Sakraphon představovat nemusíme, víte, o co jde: tihle lidi dělají všechno správně. Spojujou všechny z širšího regionu Polabí, který mají zájem o určitej druh hudby. Vydávají super desky, pořádaj nezapomenutelný koncerty a mají navíc slušnou dávku nadhledu, která jejich aktivitám dává jedinečnej šmrnc. Například jejich neomylnýmu citu pro výběr místa na koncerty (plastová herna v Neratovicích nebo pravověrná nádražka přímo na peroně ve Všetatech) není skoro možný jakkoliv konkurovat. Sakraphon prostě má co nabídnout a na Sakrasampleru číslo jedna dostanete všechno.
Začínají Otra Vez a jejich speciální mix jednoho tracku z připravovaný desky (konečně!). Parta kolem Poďouse má svoje tempo, ale nezadržitelně pokračuje ve svý misi a v heavy zvuku. Právě teď se to zlomilo… je to tak, první skladbu na sampleru je třeba vybírat pečlivě a já bych se nerozhodnul jinak. Následuje Triyoda z Kutný Hory (který asi taky není zasvěcencům třeba představovat) a vysoko nasazená laťka se ani nezachvěje. Tahle věc má silně nervní atmosféru a schopnost vzbudit v posluchači neklid, a to myslím jako velký plus. Din jsou něco jako „supergroup“ (Zbyňa z B3, Michal aka Bolehlav a Slávek Dolejší): existujou dlouho, moc nehrajou (najděte si Vánoční randál 2020) a jsou to byšický Sebadoh nebo Pavement nebo tak něco, nazdar. Asstma je projekt Filipa z Postižený oblasti, a tady se posouváme jinam, což je na kompilaci vždy velmi žádoucí: myslíte si, že jste už pochopili, o co se label snaží, a najednou můžete začít znova. Jsme u experimentální hudby a recitování manter, můžete cestovat v čase a prostoru podle libosti: moje cesta osciluje při poslechu mezi vesnicí na peruánsko-bolivijský hranici a stodolou plnou mániček kdekoliv na východě Evropy… Postižená oblast v nastoleným směru zdatně pokračuje. Kapelu mám spojenou s fagotem, ale tenhle nedoceněnej nástroj je zjevně jen jeden ze způsobů, jak zkoumat tajemství hudebního pralesa a sílu vyprávění: možná vás při poslechu napadne slovo „androš“ (a tahle tradice tam jistě slyšet je), já k tomu ještě dodávám: naprostá svoboda. První stranu desky uzavírá Zborcené harfy tón, což je kapela, kterou prošla celá řada místních stars, ale všechny sestavy spojuje legendární postava Dana Štorka (ex-Chaprál Crazy Plesk), a kdo se v tomhle kraji trochu orientuje, tak ví, co to znamená. Hlavně ale proboha při poslechu strany A nefetujte, dramaturgie sampleru je taková, že by se z vás mohl stát Zlatý bůh, jako v tom filmu.
Stranu B otevírá Pedrox, alias neratovická legenda Pedro za Kačku. Při poslechu v kontextu celýho sampleru si plně uvědomíte jedinečnost vizionářskýho vkusu Sakraphonu: zvuk osmdesátejch let s nádechem záměrný pokleslosti mi sem sedne naprosto dokonale. Pak už následuje jedna bomba za druhou: Bolehlav nás zadupe do země svým Ministry-soundem (bavili jsme se o tom a Michal nikdy Ministry neposlouchal, ale nemůžu si pomoct, jeho věci mě nutěj vzpomenout si třeba na legendární koncerty Francouzů Treponem Pal a podobně). Bumfrang3 považuju za kapelu, která u nás nemá obdoby a která v paralelních vesmírech bourá hitparády, vozí si zadky v limuzínách a jejich hudbu zná celá galaxie. V našem vesmíru to ale tak není a já jsem vlastně rád, protože je to něco jako náš tajnej poklad, o kterej se nemusíme dělit. Budou mít brzy novou desku a bude to událost. Květoslav Dolejší… co dodat. Legenda legend, která pokračuje v pouti na místo, který nezná ani on. Kdykoliv projíždím kolem Mladý Boleslavi, před očima se mi rozsvítí Mistrovo slovo „ZPRDELENÁ“ (omlouvám se místnímu obyvatelstvu, je to jen poezie), Motoskijöring je zásadní hit uplynulejch dekád, tohle je prostě čistej originál. No a celý to uzavře Sweeps04, což je fantasticky zvolenej konec a jedna z nejlepších věcí na Sakrasampleru: ty zvuky mají schopnost oslovit něco prapůvodního ve mně, při poslechu vždycky všeho nechám, jen se soustředím, poslouchám... pak je ticho a svět je OK.
To je všechno: vinylová kompilace v době, kdy existuje Spotify? Sysifos by byl na Sakraphon pyšnej. Poslouchejte ZDE a podpořte tuhle vynikající partu i zakoupením vinylu, dokud nějaký jsou. Ručíme za ně vlastní hlavou.