Koncerty Silver Rocket |
---|
10. 12. Praha - Potrvá: Arrrgo (ES) · Lyssa |
14. 12. Praha - 007 Strahov: Benefiční koncert Silver Rocket pro Klub 007 · Planety · Laundered Syrup · Red Torch |
25. 4. Praha - Meet Factory: Karate (USA) |
15. 11. Praha - Meet Factory: New Model Army (UK) |
Aktuální články |
---|
Novinky: 22. 11. Benefiční večer pro Klub 007 v sobotu 14. prosince |
Inkvizice: 31. 5. Dominik Duka |
Nejchytřejší kecy: 30. 4. The Conformists: Ameriku žijí tak minimálně, jak jen jde |
A hele - druhej report, ragující na VÝZVU!
Silver Rocket Summer South – Zapomeňte na rock pro lidi
Možná, že jsem ještě mladý, ale zažít opět euforii žitého na tradičním mecheche mých kamarádů ze sdružení přátel muziky o něco tvrdší, než se hraje v buržoazních hitparádách, mě vrhá vstříc podzimu života. Opravdu. Letošní Silver Rocket Summer South mi udělal radost jako malému Jardovi. A to jsem tam vůbec nebyl! Přesto musím ocenit perfektní organizaci. Žádný sekuriťák nebyl potřeba, vše se neslo v duchu Peace and Love jako reakci na výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy. Cítit byly vlivy moderních trendů hudby. Hudby, která se tak nějak jinak už točí v kruhu již slyšeného a možná i krapet “zašedlého”, či možná spíše “zasmrádlého”. Hudebníci, jejíž jména nejsou pro běžného čtenáře podstatná a asi by až na fenomenální kombo Plešatá zpěvačka, které odkazuje na to nejlepší z tradic seattelského grunge a chuligánského rocku à la Guns’n’Roses s vtipným poukázáním, že ani matadoři českého rocku nemládnou, by možná ani posluchačům dnes již nefungující Rockotéky nic moc neřekli.
Navíc ona zpěvačka ani plešatá nebyla, jde o jakousi autorskou licenci odkazující na známe absurdní drama dramatika Samuela Becketta, které u nás získalo na popularitě díky muzikálu z pera jednoho dnes už bohužel s anděli hrajícího jevanského rodáka. Rozhlasové stanice tyto autentické muzikanty (muzikanty podotýkám s velkým M) všeobecně ignorují. Tito možná až přehnaně stydliví a tím pádem do komerčních sfér neprůbojní umělci víc vsází na explozivní a uhrančivou prostotu časoprostorové zvukové kulisy, která se vám v hlavě promění v dokonalou euforii žitého. Podotýkám, že i když jsem na akci osobně účasten nebyl, tak musím pochválit nejen hudební složku celého festivalu, ale i jeho vizuální ztvárnění, které mohlo připomenout to nejlepší z takzvané druhé vlny českého rocku třetí doby. I když méně je někdy více. Skupinu říkající si možná reggae evokujicím jménem Palma ovšem s vlivy New Age music totiž doprovodil legendární balet ČST, který sice dal vystoupení pověstný šmrnc, ale jeho sláva již má nějaký ten letokruh a na tanečnících bylo vidět, že jejich těla už nejsou tak pružná jako v době největší slávy. Floutkovsky přidrzlý hudebník Aran Satan zase nechal vzpomenout na tradici českého folku sdružení Šafrán. Hudebník zmítajíci se v jakési euforii žitého, má zažité všechny triky a dar jak publikum jinak netečně bloudící areálem dostat do varu. Jeho reinterpretace amerického tradicionálu I Shall Overcome byla cítit “marjánkou” a sexem takzvaně “na divoko”. Prostě nic pro zaprděné šosáky.
Jedním z vrcholů večera bylo vystoupení mě do té doby neznámého uskupení, jehož jméno stále neznám. Malou kaňkou na kráse bylo, když frontman této skupiny v euforii žitého očividně notně posilněn ať již něčím legálním či nelegálním začal vykřikovat vulgarity směrem k rakouským hranicím. Druhý den jsem na drobném výletě kvůli vstřebání toho všeho ovšem byl místními příhraničními sousedy ujištěn, že nic neslyšeli a česky i tak nerozumí. Mezinárodní ostuda se tak nekonala, což by se dalo považovat za skvělou tečku jedné z mých nejlepších euforií žitého.
Sexy Bunny
První text TADY.